Ринок землі потрібен, але – в інтересах людей! 

Таким був лейтмотив круглого столу, який відбувся 1 червня у Черкасах, під час якого представники органів місцевого самоврядува- ння, аграрії та фермери Черкащини обговорили, як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій.

    Як зазначила голова Черкаської обласної сільськогосподарської дорадчої служби Інна  Дерій, існуючий мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення  протирічить Конституції України, якою встановлено, що право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Відповідно, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. І місією держави у цьому випадку є забезпечення реалізації державної  політики у сфері земельних відносин  щодо зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель. 

     Саме на це спрямована модель земельної реформи, яку розробляє Уряд. Вона містить ряд запобіжників, зокрема – щодо попередження надмірної концентрації сільськогосподарських земель у одних руках, недопущення спекуляції земельними ділянками, продаж ділянок державної та комунальної власності виключно на земельних електронних торгах, підтримку фермерів та сільгоспвиробників у можливості придбання землі.

      Як зазначив заступник начальника управління агропромислового розвитку Черкаської  ОДА Іван Точений, вільний ринок землі формується в інтересах українців. «Мораторій на продаж землі робить українців біднішими, він вигідний корупціонерам, олігархам і великому агробізнесу.  Запровадження ж ринку землі стане вигідно і державі та її аграрній сфері в цілому, і агровиробникам», - підкреслив він.  Запровадження ринку землі стане потужним поштовхом для розвитку економіки – за експертними розрахунками, зростання ВВП внаслідок появи нового активу може скласти до 5% на рік. 

        Згідно позиції Уряду, ринок землі в Україні буде запущено лише після попереднього широкого суспільного обговорення - із залученням всіх зацікавлених суб’єктів і врахуванням їхніх інтересів в законодавстві.

   Узагальнюючи виступи представників місцевих рад,  об’єднань сільгоспвиробників, фермерів та землевласників,  юрисконсульт Тарас Лихогруд висловив думку, що ринок землі необхідний – але із рядом обмежень  та застережень, із врахуванням усіх спірних моментів, приведенням до узгодження чинного законодавства, прийняття низки законів, які будуть регулятором майбутнього відкритого ринку – і забезпеченням можливості для пересічних розпоряджатись своєю землею на власний розсуд.  

    Захід організований Національною асоціацією сільськогосподарських дорадчих служб України.