Запровадження ринку землі на часі. Право розпорядження землями громади

необхідно залишити на місцях

Такі та інші питання були обговорені під час круглого столу 9 квітня 2017 року в м. Кропивницький, де були присутні представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, головного управління Дежгеокадастру в Кіровоградській області, ЗМІ, аграрії та фермери.

Впроваджувати ринок землі необхідно, але потрібно також врегулювати усі спірні питання. Таку тезу висловив Анатолій Іващук, сільський голова Богданівської сільради, Знам’янського району. Він також додав, що в земельних відносинах особливо яскраво проявляється недовіра до органів державної влади та корупція. Тому з об’єктивної точки зору – реформа не просто на часі. Вона – нагальна необхідність. Затримка прийняття закону про обіг сільськогосподарських земель, це – позиція страуса, який ховає голову в пісок. Бо проблема полягає у тому, що мільйони селян мають землю у власності, і відсутність законодавчого врегулювання процедури розпорядження нею – обмеження їхніх конституційних прав. Але закон має бути виписаний так, щоб він відповідав інтересам селян і орендарів, які є одними з основних наповнювачів сільських бюджетів і рушіями економіки країни. Також ми не можемо допустити збою в роботі сільгосппідприємств внаслідок реформи.

Добронадіївський сільський голова (Олександрійський район) Володимир Коваленко загалом підтримує ідею земельної реформи. Він зазначив, що ринок землі вже давно існує. Правда, стихійний. Хто хотів продати свої земельні ділянки – давно вже продав. Реформа необхідна для того, щоб узаконити рух земель і захистити їх власників. Крім того, реформа спричинить конкуренцію орендної плати, яка нині мізерна.

Голова Петрівської РДА Сергій Завалій також вважає реформу необхідною. Але щоб вона стала успішною, на його думку, потрібно зробити кілька першочергових кроків.

 Зокрема, не всі договори оренди паїв перереєстровані в реєстрі речових прав на нерухоме майно. Тому вводити ринок землі бажано на підставі  вихідних даних банку землі.

Голова «Асоціації фермерів та приватних землевласників Кіровоградської області» Іван Андрійчук зазначив, що його організація не проти ринку землі. Але ринок ефективно працюватиме лише там, де діє верховенство закону.

Також він запропонував реформувати оподаткування сільгоспвиробників шляхом запровадження єдиного податку з гектара.

Ще однією пропозицією голови Асоціації є встановлення вимоги для тих осіб, що купують землю, мати відповідний рівень освіти та певний досвід роботи на землі. А також вимоги жити в тій місцевості, де знаходиться земля.

На думку доповідача, повноваження розпоряджатися землею за межами населених пунктів повинні місцеві громади.

Долучився до дискусії й представник аграрного бізнесу.

Директор ТОВ «Сузір’я» (Олександрійський р-н) Дмитро Губарєв вважає, що, ринок землі однозначно повинен бути. Земля повинна бути капіталом. Власник її нібито й має, але розпоряджатися нею повноцінно не може. І цю проблему потрібно вирішувати. Як і проблему держземель. Можливо, їх не варто одразу продавати, можливо, лише передавати в оренду. Ідею аукціонів оцінює позитивно, так само як і передачу громадам прав розпоряджатися землею. Ринок обов’язково має бути, рано чи пізно земля мусить стати приватною.

Разом з тим, він запропонував з метою забезпечення продовольчої безпеки країни, не продавати 15 відсотків земель резерву й запасу.

Узагальнюючи виступи присутніх директор департаменту агропромислового розвитку ОДА Сергій Коренюк висловив думку, що земельна реформа необхідна.

Чим довше буде затягуватись процес, тим болісніше буде долати наслідки реформи, які, хочемо ми того чи ні, все одно будуть. Чим швидше буде запроваджена реформа, тим швидше ми «перехворіємо» цими проблемами. Він підтримав пропозицію про передачу прав розпоряджатися землею на місця – це суттєво зменшить корупційні ризики.кропивкропивницький