В Одесі 20-21 вересня відбувався дводенний навчальний семінар-тренінг «Розвиток сільськогосподарської кооперації», організований Одеським Центром розвитку місцевого самоврядування та в співпраці з Національною асоціацією сільськогосподарських дорадчих служб України за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України.

од1

Учасниками стали представники ОТГ Одеської області та ініціативних груп зі створення кооперативів.

“Ні для кого не секрет, що зараз українське село перебуває не в найкращому стані, і серед причин є і відсутність потужного сільськогосподарського виробництва, конкурентоспроможного і здатного забезпечити стабільний дохід селян. Один з варіантів вирішення цієї проблеми – створення кооперативів, причому в Україні вже є приклади успішних об’єднань, про які вам розкажуть тренери під час семінару”, – пояснив радник з питань регіонального розвитку Одеського ЦРМС Віктор Бондарук.

Як пояснив Юрій Бакун, директор Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України, очолювана ним організація сприяє створенню кооперативів, надає відповідну підтримку та консультації. На його думку, сьогодні питання об’єднання селян вкрай актуальне, тож самоосвіта для тих, хто вирощує продукцію, є важливою.

од2

Під час семінару учасникам представили покроковий алгоритм створення кооперативів, процес створення сімейного фермерського господарства, дали поради початківцям.

Зазначимо, що деякі учасники семінару вже розпочинають перші кроки зі створення кооперативів, наприклад, з вирощування часнику, переробки рибної продукції.

Представники об’єднаних громад зауважили, що великою проблемою селян зараз є не стільки вирощування продукції, скільки її реалізація, і саме тут має допомогти кооператив. Найбільше селян хвилює реалізація молока і молочних продуктів, тому що закупівельні ціни вкрай низькі.

Не зважаючи на те, що представництво було досить різнобарвне, підсумок заходу одностайний – в Одеській області необхідно створювати кооперативи і держава має надати суттєву підтримку у цьому, взявши з наших європейських сусідів.

од3
Знаковими є також дві події, що відбулись якраз у дні проведення навчання:

1) Верховна Рада зробила перший крок до конституційного визнання того, що фермерське господарство є основою аграрного устрою країни;

2) Набули чинності норми, що передбачають обов’язкове запровадження системи НАССР (безпечність виробництва харчових продуктів) для великих і середніх підприємств-виробників харчових продуктів.